Nasza szkoła to wspaniała przygoda z muzyką, której zadaniem jest dostarczać uczniom wiele satysfakcji i radości. Staramy się rozwijać naszych uczniów, uskrzydlać ich, motywować do pracy i tym sposobem wpływać na rozwój ich osobowości. Istotnym czynnikiem jest tryb zajęć, w którym główną rolę odgrywają lekcje indywidualne z pedagogiem oraz grupowe z zakresu teorii muzyki. Kontakt ucznia z nauczycielem ma zawsze charakter przyjazny, partnerski i pozwala na stworzenie silnej więzi porozumienia między dojrzałym a początkującym, młodym artystą.
Jednakże naszym zadaniem nie jest jedynie kształcić solistów, ale także uczenie trudnej umiejętności muzykowania zespołowego. Prócz ważnego doświadczenia artystycznego, jest to także wpajanie młodym ludziom zasad współegzystowania w grupie, odpowiedzialności, koncentracji, zwracania uwagi na innych członków zespołu. Dlatego w szkole duży nacisk kładziemy na muzykowanie kameralne a także śpiewanie w chórze.
Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Stanislawa Moniuszki w Słubicach została powołana zarządzeniem Ministra Kultury i Sztuki dnia 19 listopada 1993 roku. W momencie powołania szkoła dysponowała pomieszczeniami 3 - pokojowego mieszkania, łącznie 60 m2. Do prowadzenia zajęć wynajmowaliśmy pomieszczenia w innych instytucjach kulturalnych czy też oświatowych, natomiast koncerty odbywały się zazwyczaj w kościele. Szkoła cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i miała coraz więcej przyjaciół, poza tym dzięki ogromnej pomocy ówczesnego wizytatora Centrum Edukacji Artystycznej udało się pozyskać budynek, w którym znajdujemy się obecnie.
W roku 1997 pozyskaliśmy budynek o powierzchni 1071 m2 (zniszczony), który wymagał remontu. Dnia 1 września 1998 roku odbyło się uroczyste otwarcie siedziby Szkoły (250m2). Obecnie placówka pracuje na powierzchni około 730 m2, każdy nowy rok szkolny staramy się rozpocząć z wyremontowaną, nową salą lekcyjną (prace modernizacyjne wykonywane są w miarę pozyskiwanych środków).
Występy w rozmaitych wnętrzach i dla zróżnicowanej publiczności, wpływają na kształtowanie artystycznej postawy uczniów, natomiast sama szkoła dzięki temu rozciąga swą dydaktyczną misję daleko poza własnych wychowanków. Taka otwarta na melomana postawa, budzi refleksje na temat tego, że poprzez muzykę człowiek uczy się w życiu obcowania z pięknem, dzięki czemu z kolei, życie staje się bogatsze. Między innymi w kręgu takich przemyśleń rodzi się grono naszych przyszłych uczniów.
Kształcenie w szkole odbywa się na dwóch poziomach:
- w cyklu 6 - letnim (dla dzieci w wieku 7-10 lat),
- w cyklu 4 - letnim (dla młodzieży w wieku 11 - 16 lat).
Uczniowie kształcą się w następujących sekcjach:
- instrumentów klawiszowych (fortepian, akordeon),
- instrumentów smyczkowych i gitary (skrzypce, gitara),
- instrumentów dętych i perkusji (flet, klarnet, saksofon, instrumenty perkusyjne).
POZIOM ARTYSTYCZNY
Nie bez znaczenia wobec laurów zdobywanych podczas różnorodnych konkursów muzycznych, pozostają kompetencje pedagogów szkoły. Nauczyciele oprócz solidnego przekazywania wiedzy i umiejętności, starają się rozbudzać zamiłowanie do muzyki, rozwijać uzdolnienia muzyczne swoich wychowanków, wpływać na rozwój ich osobowości, dostarczać radość i satysfakcję, poprzez obcowanie z muzyką.
Dzięki temu, nauka w szkole to także wpajanie zasad współegzystowania w grupie, kształtowanie postawy odpowiedzialności i szacunku wobec drugiego człowieka.