Światowy Tydzień Mózgu
- Odsłony: 54
Światowy Tydzień Mózgu to globalna kampania mająca na celu popularyzowanie badań nad mózgiem, a także zwiększanie świadomości społecznej na temat postępów i korzyści z badań mózgu. Właśnie takie badania potwierdzają, że nauka gry na instrumentach muzycznych bardzo pozytywnie wpływa na rozwój ludzkiego mózgu. Osoby grające na instrumentach muzycznych przejawiają:
- bardziej rozbudowany móżdżek, odpowiedzialny za podejmowanie skomplikowanych czynności manualnych,
- szybszy transfer informacji między półkulami, ze względu na pogrubione ciało modzelowate, czyli strukturę mózgu łączącą prawą półkulę z lewą,
- większą łatwość nabywania języka oraz uczenia się języków obcych, z uwagi na stymulację ośrodka Broki, który jest usytuowany w głębi płatów skroniowych i odpowiedzialny za generowanie mowy.
W czasie podejmowania muzycznych zadań mózg jest niezwykle intensywnie stymulowany i pracują jego niezliczone struktury. Tym samym podkreśla się, iż w mózgu nie istnieje jeden ośrodek odpowiedzialny za przetwarzanie dźwięków muzycznych, ale cały mózg bierze udział w odbieraniu, interpretowaniu, rozumieniu i zapamiętywaniu znaczenia dźwięków i muzyki.
Pierwszy Tydzień Mózgu odbył się w 1996 roku w Stanach Zjednoczonych, a udział w nim wzięło zaledwie 160 organizacji. Od tej pory, przez 25 lat istnienia programu, program zyskał ponad 7 tys. partnerów w 117 krajach świata. W Polsce Tydzień Mózgu obchodzony jest od 1999 roku.
Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ i TUTAJ. Zapraszamy także do zapoznania się z grafiką, która ukazuje co się dzieje w mózgu podczas słuchania i tworzenia muzyki (WK).
